Events Calendar Pro - en to sv_SE translation catalogue (1015 entries)

en:  and
sv_SE: och

en:  months
sv_SE: månader

[ctx: "Remove" label for selected term.]
en: (remove)
sv_SE: (ta bort)

[ctx: "onwards" as in "from TIME onwards"]
en: %1$s onwards
sv_SE: %1$s och framåt

[ctx: "until" as in "from DATE until DATE"]
en: Until %1$s
sv_SE: Till %1$s

en: %1$s Settings
sv_SE: %1$s Inställningar

en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s på %2$s

en: %1$s at %2$s to %3$s at %4$s.
sv_SE: %1$s klockan %2$s till %3$s klockan %4$s.

en: %1$s for week of %2$s
sv_SE: %1$s för vecka %2$s

en: %1$s now
sv_SE: %1$s nu

en: %1$s published.
sv_SE: %1$s publicerad.

en: %1$s saved.
sv_SE: %1$s sparad.

en: %1$s to %2$s.
sv_SE: %1$s till %2$s.

en: %1$s updated.
sv_SE: %1$s uppdaterad.

en: %d instance | %d instances
sv_SE[0]: %d exempel
sv_SE[1]: %d exempel

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
sv_SE: %d förekomster av detta evenemang har skapats genom %s . <a href="%s" target="_blank">Läs mer.</a>

en: %d occurrence | %d occurrences
sv_SE[0]: %d förekomst
sv_SE[1]: %d förekomster

en: %d%% complete
sv_SE: %d%% klart

en: %s Details
sv_SE: %s detaljer

en: %s Link
sv_SE: %s länk

en: %s for week of %s
sv_SE: %s för vecka av %s

en: %s published privately.
sv_SE: %s publicerad privat.

en: %s published.
sv_SE: %s publicerad.

en: %s restored to revision from %s.
sv_SE: %s återställd till revision från %s.

en: %s reverted to draft.
sv_SE: %s återställd till utkast.

en: %s scheduled.
sv_SE: %s schemalagd.

en: %s updated.
sv_SE: %s uppdaterad.

en: &larr; Back to %s
sv_SE: &larr; Tillbaka till %s

en: (%s event) | (%s events)
sv_SE[0]: (%s evenemang)
sv_SE[1]: (%s evenemang)

en: (See all)
sv_SE: (Se alla)

en: + %d More | + %d More
sv_SE[0]: + %d mer
sv_SE[1]: + %d mer

en: +1 more | +%s more
sv_SE[0]: +1 ytterligare
sv_SE[1]: +%s ytterligare

en: , and
sv_SE: , och

en: , and
sv_SE: , och

en: 2nd day
sv_SE: 2:a dagen

en: 3rd day
sv_SE: 3:e dagen

en: 4th day
sv_SE: 4:e dagen

en: 5th day
sv_SE: 5:e dagen

en: 6th day
sv_SE: 6:e dagen

en: 7th day
sv_SE: 7:e dagen

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
sv_SE[0]: <b>%1$s</b> kräver <b>PHP %2$s</b> eller högre.
sv_SE[1]: <b>%1$s</b> kräver <b>PHP %2$s</b> eller högre.

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
sv_SE: <span class="tribe-nav-label">Nästa</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
sv_SE: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Föregående</span>

en: A
sv_SE: En

en: A link to a particular %s.
sv_SE: En länk till en viss %s.

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett flerdagsevenemang var [interval] dag(ar) klockan [start_time], inträffar [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagsevenemang var [interval] dag(ar) klockan [start_time], upprepas obegränsat

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] dag kl. [start_time], som upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
sv_SE: Ett flerdagsevenemang var [interval] dag(ar), inträffar [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagsevenemang var [interval] dag(ar), upprepas obegränsat

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] dag, som upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] månad som startar [month_day_description] kl. [start_time], och som sker [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] månad som startar på [month_day_description] klockan [start_time], och som upprepas på obestämd tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] månad, som startar på [month_day_description] kl. [start_time], och som upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], happening [count] times
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var  [interval] månad  som startar på [month_day_description], och som sker [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] månad som börjar på [month_day_description], och som upprepas på obestämd tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagsevenemang var [interval] månad(er) börjar på [month_day_description], upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett flerdags-evenemang var [interval] månad som startar på dag [month_number] i månaden kl [start_time], och händer [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] månad som börjar på dag [month_number] i månaden, klockan [start_time], och som upprepas på obestämd tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] månad  som startar på dag [month_number] i månaden kl. [start_time], och som upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, happening [count] times
sv_SE: Ett flerdagars-evenemang var [interval] månad med start på dag [month_number] i månaden, händer [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] månad som startar på dag [month_number] i månaden, och som upprepas på obestämd tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] månad som startar på dag [month_number] i månaden, och som upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] vecka som startar på [days_of_week] kl. [start_time], coh som sker [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagsevenemang var [interval] vecka/veckor börjar på [days_of_week] klockan [start_time], upprepas obegränsat

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] vecka som startar på [days_of_week] kl. [start_time], och som upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], happening [count] times
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang var [interval] vecka som startar på [days_of_week], och som sker [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagsevenemang var [interval] vecka/veckor börjar på [days_of_week], upprepas obegränsat

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagarsevemang var [interval] vecka som startar på [days_of_week], och som upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett flerdagsevenemang vart [interval] år som börjar på [month_day_description] i [month_names] klockan [start_time], och som sker [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang vart [interval] år som börjar på [month_day_description] i [month_names], klockan [start_time], och upprepas på obestämd tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang vart [interval] år som börjar på [month_day_description] i [month_names] klockan [start_time], och som upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang vart [interval] år som börjar på [month_day_description] i [month_names], och som sker [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang vart [interval] år som börjar på [month_day_description] i [month_names],  och upprepas på obestämd tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang vart [interval] år som börjar på [month_day_description] i [month_names], och som upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagars-evenemang vart [interval] år som startar på dag [month_number] i [month_names]  kl [start_time], och som startar [first_occurrence_date] och repeteras tills vidare

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang vart [interval] år som börjar på dag [month_number] i [month_names] klockan [start_time], och sker [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang vart [interval] år med start på dag [month_number] i [month_names] klockan [start_time], som upprepas på obestämd tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang vart [interval] år som startar på [month_number] i [month_names] klockan [start_time], och som upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang vart [interval] år, som börjar på dag [month_number] i [month_names], och sker [count] gånger

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang vart [interval] år med start på dag [month_number] i [month_names], som upprepas på obestämd tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett flerdagarsevenemang vart [interval] årsom startar på dag [month_number] i [month_names], och som upprepas till [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
sv_SE: Ett flerdagars-evenemang vart [interval] år som startar på dag [month_number] i [month_names], och som startar [first_occurrence_date] och repeteras tills vidare

[ctx: A note about what this shows when "Next Event" is the countdown type.]
en: On “Next Event” type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
sv_SE: Vid nedräkningstypen "Nästa evenemang" visas denna text bara när det inte finns några evenemang att visa.

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add %1$s
sv_SE: Lägg till %1$s

en: Add Exception
sv_SE: Lägg till undantag

en: Add Exclusion
sv_SE: Lägg till uteslutning

en: Add More
sv_SE: Lägg till mer

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add New %1$s on %2$s
sv_SE: Lägg till ny %1$s på %2$s

en: Add New %s
sv_SE: Lägg till ny %s

en: Add Rule
sv_SE: Lägg till regel

en: Add a filter
sv_SE: Lägg till ett filter

en: Add another
sv_SE: Lägg till en till

en: Add events to Series
sv_SE: Lägg till evenemang i serie

en: Add field
sv_SE: Lägg till fält

en: Add more events
sv_SE: Lägg till fler förekomster

en: Additional %1$s Fields
sv_SE: Ytterligare %1$s Fält

en: Additional Field
sv_SE: Ytterligare fält

en: Additional Fields
sv_SE: Ytterligare fält

en: Address
sv_SE: Adress

en: Address:
sv_SE: Adress

en: Adjust the event start date to change the recurrence pattern.
sv_SE: Justera evenemangets startdatum för att ändra upprepningsmönstret.

[ctx: Admin referer error message.]
en: The event is not valid.
sv_SE: Evenemanget är inte giltigt.

en: After
sv_SE: Efter

en: After HTML
sv_SE: Efter HTML.

en: All
sv_SE: Alla

en: All %1$s
sv_SE: Alla %1$s

en: All %1$s for %2$s
sv_SE: Alla %1$s for %2$s

en: All Day
sv_SE: Heldag

en: All Day.
sv_SE: Hela Dagen.

en: All Events Link
sv_SE: Länk till alla evenemang

en: All day
sv_SE: Hela dagen

[ctx: All day label for event]
en: All day
sv_SE: Hela dagen

en: Allow users to limit list-style views to only show the next event in each Series.
sv_SE: Tillåt användare att begränsa list-vyer så de endast visar nästa evenemang i varje serie.

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] dag(ar) klockan [start_time], inträffar [count] gånger

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] dag(ar) klockan [start_time], upprepas obegränsat

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevemeang var [interval] dag kl.[start_time], som upprepas till [series_end_date]

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] dag(ar), inträffar [count] gånger

en: An all day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] dag(ar), upprepas obegränsat

en: An all day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] dag, som upprepas till [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] månad på [month_day_description] kl [start_time], som sker [count] gånger

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] månad på [month_day_description] kl. [start_time], upprepas på obestämd tid

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] månad(er) på [month_day_description] klockan [start_time], upprepas till [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenamang var [interval] månad på [month_day_description], och som sker [count] gånger

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] månad på [month_day_description], upprepas på obestämd tid

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] månad(er) på [month_day_description], upprepas till [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] månad på dag [month_number] i månaden kl. [start_time], 
     som sker [count] gånger

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] månad på dag [month_number] i månaden, klockan [start_time], som upprepas på obestämd tid

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] månad på dag [month_number] i månaden kl. [start_time], och som upprepas till [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenemang var  [interval] månad på dag [month_number] i månaden, som sker [count] gånger

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] månad på dag [month_number] i månaden, som upprepas på obestämd tid

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] månad på dag [month_number] i månaden, som upprepas till [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] vecka på [days_of_week] kl. [start_time], och som sker [count] gånger

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] vecka/veckor på [days_of_week] klockan [start_time], upprepas obegränsat

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] vecka på [days_of_week] kl. [start_time], som upprepas till [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] vecka på [days_of_week], som sker [count] gånger

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] vecka/veckor på [days_of_week], upprepas obegränsat

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevenemang var [interval] vecka på [days_of_week], som upprepas till [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år på [month_day_description] i [month_names] klockan [start_time], som sker [count] gånger

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år på [month_day_description] i [month_names], klockan  [start_time], som upprepas på obestämd tid

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år på [month_day_description] i [month_names] klockan [start_time], som upprepas till [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år på [month_day_description] i [month_names], som sker [count] gånger

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år på [month_day_description] i [month_names], som upprepas på obestämd tid

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år på [month_day_description] i [month_names], som upprepas till [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år på dag [month_number] i [month_names] klockan [start_time], och som sker [count] gånger

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år  på dag [month_number] i [month_names] klockan [start_time], som upprepas på obestämd tid

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år på dag [month_number] i [month_names] klockan [start_time], och som upprepas till [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år på dag [month_number] i [month_names], som sker [count] gånger

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år på dag [month_number] i [month_names], som upprepas på obestämd tid

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett heldagsevenemang vart [interval] år på dag [month_number] i [month_names], och som upprepas till [series_end_date]

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: A valid event could not be found.
sv_SE: Ett giltigt evenemang kunde inte hittas.

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: The post ID is missing from the request.
sv_SE: Inläggs-ID saknas i begäran.

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], happening [count] times
sv_SE: Ett evenemang var [interval] dag som börjar kl.[start_time], och sker [count] gånger

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating indefinitely
sv_SE: Ett evenemang var [interval] dag(ar) som börjar [start_time], upprepas obegränsat

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett evenemang var [interval] dag som börjar kl. [start_time], och upprepas till [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], happening [count] times
sv_SE: Ett evenemang var [interval] månad som börjar kl. [start_time] på [month_day_description], och som sker [count] gånger

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating indefinitely
sv_SE: Ett evenemang var [interval] månad som börjar kl [start_time] på [month_day_description], upprepas på obestämd tid

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett evenemang var [interval] månad(er) som börjar klockan [start_time] på [month_day_description], upprepas till [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, happening [count] times
sv_SE: Ett evenemang var [interval] månad som börjar kl. [start_time] på dag [month_number] i månaden, och som sker [count] gånger

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
sv_SE: Ett evenemang var [interval] månad som börjar klockan [start_time] på dag [month_number] i månaden, och som upprepas på obestämd tid

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett evenemang var [interval] månad som börjar kl. [start_time] på dag [month_number]  i månaden, och som upprepas till [series_end_date]

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], happening [count] times
sv_SE: Ett evenemang var [interval] vecka som börjar kl [start_time] på [days_of_week], och som sker [count] gånger

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating indefinitely
sv_SE: Ett evenemang var [interval] vecka, som börjar kl. [start_time] på [days_of_week], och som upprepas på obestämd tid

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett evenemang var [interval] vecka/veckor som börjar [start_time] på [days_of_week], upprepas till [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
sv_SE: Ett evenemang vart [interval] år som börjar klockan [start_time] på [month_day_description] i [month_names], och som sker [count] gånger

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
sv_SE: Ett evenemang vart [interval] år som börjar klockan [start_time] på [month_day_description] i [month_names], och upprepas på obestämd tid

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett evenemang vart [interval] år som börjar klockan [start_time] på [month_day_description] i [month_names], och som upprepas till [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
sv_SE: Ett evenemang vart [interval] år som börjar klockan [start_time] på dag [month_number] i [month_names], och sker [count] gånger

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
sv_SE: Ett evenemang vart  [interval] år, som börjar klockan [start_time] på dag [month_number] i [month_names], som upprepas på obestämd tid

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
sv_SE: Ett evenemang vart [interval] år som börjar klockan [start_time] på dag [month_number] i [month_names], och som upprepas till [series_end_date]

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
sv_SE: ett ospecificerat datum

en: April
sv_SE: april

en: Are you sure you want to delete this exception?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta undantag?

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta undantag?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
sv_SE: Är du säker att du vill slänga alla förekomster av dessa evenemang?

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta fält och dess data från alla evenemang?

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
sv_SE: i månaden

en: Assign event to series
sv_SE: Tilldela evenemang till serie

en: August
sv_SE: augusti

en: Author
sv_SE: Författare

en: Automatically remove recurring event instances older than this
sv_SE: Ta automatiskt bort återkommande evenemangsinstanser äldre än detta

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Before HTML
sv_SE: Före HTML

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
sv_SE: Innan du postar en ny tråd, gör en sökning för att se till att din fråga inte redan tagits upp. När du postar vänligen se till att ge så mycket information om problemet som möjligt (med skärmdumpar eller screencasts om möjligt), och se till att du har identifierat om en plugin / tema konflikt kan vara på lek i ditt ursprungliga meddelande.

[ctx: Begins the line indicating on which month the event will occur]
en: in
sv_SE: i

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
sv_SE: På

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: At
sv_SE: På

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: From
sv_SE: Från

en: Border Color
sv_SE: Kantfärg

en: Border Radius
sv_SE: Kantradie

en: Break from Recurring Event
sv_SE: Ta ut ur återkommande evenemang

en: Break from Series
sv_SE: Paus från serien

en: Break this event out of its series and edit it independently
sv_SE: Bryt detta evenemang ur sin serie och redigera den oberoende

en: Break this occurrence out of the recurring event and edit it independently
sv_SE: Ta ut denna händelse ur det återkommande evenemanget och redigera det oberoende av detta

en: Calendar Link
sv_SE: Kalenderlänk

en: Calendar Links
sv_SE: Kalender-länkar

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Category Exclusion
sv_SE: Kategoriuteslutning

en: Change the default view for Mobile users.
sv_SE: Ändra den förvalda vyn för mobila användare.

en: Check this to only show weekdays on Week View. This also affects the Events by Week widget.
sv_SE: Markera detta för att bara visa vardagar i veckovyn. Detta påverkar även widgeten Evenemang per vecka.

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
sv_SE: Kryssa i detta för att visa texten nedan Efter HTML  på evenemang som visas med hjälp av shortcode.

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
sv_SE: Kryssa i detta för att visa texten nedan FöreHTML på evenemang som visas med hjälp av shortcode.

en: Checkbox
sv_SE: Kryssruta

en: City
sv_SE: Stad

en: Clean up recurring events after
sv_SE: Städa upp återkommande händelser efter

en: Click to toggle datepicker
sv_SE: Klicka för att visa/dölja datumväljare

en: Close modal
sv_SE: Stäng popup

en: Color
sv_SE: Färg

en: Completed!
sv_SE: Klart!

en: Completion Message
sv_SE: Slutförandemeddelande

en: Condense %1$s Series
sv_SE: Komprimera %1$s serie

en: Condense events in Series
sv_SE: Komprimera evenemang i serier

[ctx: Confirmation message]
en: Are you sure you want to convert this recurring event instance into a single event? This cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill ändra det här återkommande evenemanget till ett enda evenemang? Detta kan inte göras ogjort.

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
sv_SE: Kontakta din webbplatsleverantör eller din systemadministratör och be att få uppgradera till den senaste versionen av PHP.

en: Contain
sv_SE: Innehålla

en: Content
sv_SE: Innehåll

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Organizer View.]
en: %1$s from this %2$s
sv_SE: %1$s från denna %2$s

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Venue View.]
en: %1$s at this %2$s
sv_SE: %1$s på denna %2$s

en: Convert this occurrence to a single %1$s.
sv_SE: Omvandla denna händelse till enskild %1$s.

en: Cost
sv_SE: Kostnad

en: Countdown Completed Text:
sv_SE: Nedräkning avslutad text:

en: Countdown Number
sv_SE: Nedräkningsnummer

en: Countdown Text
sv_SE: Nedräkningstext

en: Country
sv_SE: Land

en: Cover
sv_SE: Täck

en: Create recurring events in advance for
sv_SE: Skapa återkommande evenemang i förväg för

en: Create: <%= term %> (Draft)
sv_SE: Skapa: <%= term %> (Utkast)

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom Content
sv_SE: Anpassat innehåll

en: Custom Dividers
sv_SE: Anpassade avdelare

en: Custom Fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Custom field deleted.
sv_SE: Anpassat fält borttaget.

en: Custom field updated.
sv_SE: Anpassat fält uppdaterat.

en: Custom recurrences must have a type selected.
sv_SE: Anpassade upprepningar måste ha en typ vald.

en: Custom recurrences must have all data present.
sv_SE: Anpassade upprepningar måste ha all data närvarande.

en: Customizable HTML to display after the event.
sv_SE: Anpassningsbar HTML som visas efter evenemanget.

en: Customizable HTML to display before the event.
sv_SE: Anpassningsbar HTML som visas före evenemanget.

en: Daily
sv_SE: Dagligen

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date Selector
sv_SE: Datumväljare

en: Date Tag
sv_SE: Datumtagg

en: Date in YYY-MM-DD or YYYY-MM format
sv_SE: Datum enligt formatet ÅÅÅÅ-MM-DD eller ÅÅÅÅ-MM

en: Date out of range.
sv_SE: Datum utanför intervallet.

en: Date/Time
sv_SE: Datum/tid

en: Day
sv_SE: Dag

en: Day Number Color
sv_SE: Färg för dagnummer

en: Day Number Typography
sv_SE: Typografi för dagnummer

en: Day of Week Color
sv_SE: Färg för veckodag

en: Day of Week Typography
sv_SE: Typografi för veckodag

en: Day of week
sv_SE: Veckodag

en: Days
sv_SE: Dagar

en: December
sv_SE: december

en: Default
sv_SE: Standardvärde

en: Default Content
sv_SE: Förvalt innehåll

en: Default address
sv_SE: Förvald adress

en: Default city
sv_SE: Förvald stad

en: Default country
sv_SE: Förvalt land

en: Default mobile view
sv_SE: Förvald mobil vy

en: Default organizer
sv_SE: Förvald arrangör

en: Default phone
sv_SE: Förvalt telefonnummer

en: Default postal code/zip code
sv_SE: Förvalt postnummer

en: Default state/province
sv_SE: Standard stat/provins

en: Default venue
sv_SE: Förvald plats

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete Recurring Event Permanently
sv_SE: Ta bort återkommande evenemang permanent

en: Delete Series Permanently
sv_SE: Radera serier permanent

en: Delete This
sv_SE: Ta bort detta

en: Delete all events in this series permanently
sv_SE: Ta bort alla händelser i denna serie permanent

en: Delete all occurrences of this recurring event permanently
sv_SE: Ta bort alla förekomster av detta återkommande evenemang permanent

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
sv_SE: dag  %1$s

en: Description
sv_SE: Beskrivning

[ctx: Description of the Events By Week Widget.]
en: Display %1$s by day for the week.
sv_SE: Visa %1$s per dag för veckan.

[ctx: Description of the Events Calendar Widget.]
en: Displays this month's events.
sv_SE: Visar denna månads evenemang.

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Display Images
sv_SE: Visa bilder

en: Display Seconds
sv_SE: Visa sekunder

en: Display:
sv_SE: Visa:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
sv_SE: Visa en lista på kommande evenemang för en speciell plats.

en: Displays the time remaining until a specified event.
sv_SE: Visa tiden som återstår innan ett specificerat evenemang.

en: Distance
sv_SE: Distans

en: Distance unit
sv_SE: Avståndsenhet

en: Draft
sv_SE: Utkast

en: Draft %s
sv_SE: Utkast %s

en: Dropdown
sv_SE: Rullgardin

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Edit %s
sv_SE: Redigera %s

en: Edit All
sv_SE: Redigera alla

en: Edit Future Events
sv_SE: Redigera kommande evenemang

en: Edit Recurring %1$s
sv_SE: Redigera återkommande %1$s

en: Edit Recurring Event
sv_SE: Redigera återkommande evenemang

en: Edit Series
sv_SE: Redigera serie

en: Edit Single
sv_SE: Redigera enskild

en: Edit Upcoming
sv_SE: Redigera kommande

en: Edit all events in this series
sv_SE: Redigera alla evenemang i den här serien

en: Edit all occurrences of this recurring event
sv_SE: Redigera alla förekomster av detta återkommande evenemang

en: Edit series
sv_SE: Redigera serie

en: Email Color
sv_SE: Epostfärg

en: Email Typography
sv_SE: Eposttypografi

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
sv_SE: Aktivera Efter HTML (nedan) på shortcodes.

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
sv_SE: Aktivera Före HTML (nedan) på shortcodes.

en: Enable the Events Manager as the default page for viewing Events on the Administration page.
sv_SE: Aktivera Calendar Manager som standardsida för att visa händelser på administrationssidan.

en: End Date
sv_SE: Slutdatum

en: Ends
sv_SE: Slutar

en: Enter Location. Search for %s by Location.
sv_SE: Välj plats. Sök efter %s genom plats.

en: Enter a custom Google Maps API key
sv_SE: Ange en anpassad Google Maps API-nyckel

en: Enter a search keyword.
sv_SE: Ange ett sökord.

en: Enter a venue name or ID.
sv_SE: Ange en evenemangs-plats eller ID.

en: Enter an author login or ID.
sv_SE: Ange ett författar-login eller ID

en: Enter an organizer name or ID.
sv_SE: Ange ett organisatörs-namn eller ID.

en: Enter field label
sv_SE: Lägg till fält-rubrik

en: Enter your API Key
sv_SE: Ange din API-nyckel

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: Event Cats
sv_SE: Evenemangskategori

en: Event Cost
sv_SE: Evenemangspris

en: Event Count
sv_SE: Antal evenemang

en: Event Countdown
sv_SE: Nedräkning till evenemang

en: Event Description
sv_SE: Evenemangsbeskrivning

en: Event Details
sv_SE: Evenemangsdetaljer

en: Event Navigation
sv_SE: Evenemangs-navigering

en: Event Options
sv_SE: Evenemangsinställningar

en: Event Series Recurrence Day of Week
sv_SE: Veckodag för serie av återkommande evenemang

en: Event Time
sv_SE: Evenemangstid

en: Event Title
sv_SE: Evenemangsrubrik

en: Event Venue
sv_SE: Evenemangsplats

[ctx: Event admin duplicate link label.]
en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

[ctx: Event admin list duplicate link aria label.]
en: Duplicate event
sv_SE: Duplicera evenemang

en: Event will not occur:
sv_SE: Evenemanget inträffar inte:

en: Event:
sv_SE: Evenemang:

en: Events
sv_SE: Evenemang

en: Events Bar
sv_SE: Evenemangsfält

en: Events Calendar Pro
sv_SE: Events Calendar PRO

en: Events Countdown
sv_SE: Evenemang nedräkning

en: Events Featured Venue
sv_SE: Evenemang plats

en: Events List
sv_SE: Evenemangslista

en: Events Per Page
sv_SE: Evenemang per sida

en: Events View
sv_SE: Evenemangs-vy

en: Events in this Series
sv_SE: Evenemang i denna serie

en: Events:
sv_SE: Evenemang

en: Every
sv_SE: Varje

en: Exception ends
sv_SE: Undantaget upphör

en: Exceptions
sv_SE: Undantag

en: Exclude
sv_SE: Uteslut

en: Expected an array but received a variable of type '%s'
sv_SE: Förväntade en matris men fick en variabel av typen '%s'

en: Faster event editing. Smarter save options. More flexibility. Events Calendar Pro 6.0  is full of features to make managing recurring and connected events better than ever. Before you get started, we need to migrate your existing events into the new system. As with any significant site change, we recommend %screating a site backup%s before beginning the migration process.
sv_SE: Snabbare redigering av evenemang. Smartare alternativ för att spara. Mer flexibilitet. Events Calendar Pro 6.0 är full av funktioner för att göra hanteringen av återkommande och kopplade evenemang bättre än någonsin. Innan du börjar behöver vi migrera dina existerande evenemang till det nya systemet. Som med alla betydande webbplatsändringar rekommenderar vi att du %skapar en säkerhetskopia av webbplatsen%s innan migreringsprocessen påbörjas.

en: Featured
sv_SE: Uppmärksammad

en: Featured Events
sv_SE: Utvalda evenemang

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: February
sv_SE: februari

en: Field Label
sv_SE: Fältetikett

en: Field Type
sv_SE: Fälttyp

en: Fifth
sv_SE: Femte

en: Fill
sv_SE: Fyll

en: Filter Bar
sv_SE: Filtreringsverktyg

en: Filters
sv_SE: Filter

en: First
sv_SE: Första

en: Fix geolocation data
sv_SE: Fixa geolokaliseringsdata

en: Fix venues data
sv_SE: Fixa platsdata

en: Fixed geolocation data for %d venues
sv_SE: Fixade geolokaliseringsdata för %d platser

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Footer Navigation
sv_SE: Sidfotsnavigering

en: Fourth
sv_SE: Fjärde

en: Frequency of recurring event must be a number
sv_SE: Frekvens för återkommande evenemang måste vara en siffra

en: Friday
sv_SE: fredag

en: From
sv_SE: Från

en: Future Event
sv_SE: Framtida evenemang

en: Future Event Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg på kommande evenemang

en: Generate JSON-LD data
sv_SE: Generera JSON-LD data

en: Get %1$s
sv_SE: Skaffa %1$s

en: Get Directions
sv_SE: Få vägbeskrivningar

en: Get ready for the new recurring events!
sv_SE: Gör dig redo för de nya återkommande evenemangen!

en: Google Maps API geocode resolution is only supported with a custom API key.
sv_SE: Google Maps API: platsuppslag kräver egen API-nyckel.

en: Google Maps API replied with an error status to the request: %s
sv_SE: Google Maps API returnerade med felkod för begäran: %s

en: Google Maps API response is missing some data.
sv_SE: Google Maps API returnerade ofullständig data.

en: Google Maps API returned a malformed response.
sv_SE: Google Maps API returnerade ett felaktigt svar.

en: Google maps iframe displaying the address to %s
sv_SE: Google maps-iframe som visar adressen till %s

en: Google maps iframe displaying the venue location map
sv_SE: Google maps-iframe som visar evenemangets platskarta

en: Grid Color
sv_SE: Färg på rutnät

en: Happens
sv_SE: Händer

en: Has %s
sv_SE: Har %s

en: Heading
sv_SE: Rubrik

en: Heading Color
sv_SE: Sidhuvudfärg

en: Headings
sv_SE: Rubriker

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Hide Details
sv_SE: Dölj detaljer

en: Hide Recurring %s
sv_SE: Dölj återkommande %s

en: Hide location search
sv_SE: Dölj platssökning

en: Hide related events
sv_SE: Dölj relaterade evenemang

en: Hide this widget if there are no upcoming events
sv_SE: Dölj denna widget om det inte finns några kommande evenemang.

en: Hide weekends on Week View
sv_SE: Dölj helger på Vecko-vyn

en: Highlight Color:
sv_SE: Markeringsfärg:

en: Hooray!
sv_SE: Hurra!

en: Horizontal Layout
sv_SE: Horisontell layout

en: Icon Color
sv_SE: Ikonfärg

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
sv_SE: Om detta är första gången du använder "The Events Calendar", är du redan på god väg att skapa ditt första evenemang. Här kommer lite grundläggande tips som vi har hittat till hjälp för användare som hoppar in i dtn för första gången:

en: Ignored
sv_SE: Ignoneras

en: In
sv_SE: I

en: In a location
sv_SE: På en vald plats

en: Inactive State
sv_SE: Inaktivt tillstånd

en: Include
sv_SE: Inkludera

en: Include this field on all new events in the Gutenberg block editor
sv_SE: Inkludera detta fält på samtliga nya evenemang i Gutenberg-blockeditorn.

en: Is
sv_SE: är

en: Is Not
sv_SE: är ej

en: January
sv_SE: januari

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
sv_SE: och

en: July
sv_SE: juli

en: June
sv_SE: juni

en: Keyword
sv_SE: Sökord

en: Kilometers
sv_SE: Kilometer

en: Label Color
sv_SE: Etikettfärg

en: Label Typography
sv_SE: Etikett-typografi

[ctx: Label for an all-day event.]
en: All day
sv_SE: Heldag

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
sv_SE: Anpassad

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Next upcoming event
sv_SE: Nästa kommande evenemang

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Specific event
sv_SE: Enskilt evenemang

[ctx: Label for the default option.]
en: Use Event Bar Color
sv_SE: Använd färgen från evenemangsfältet

[ctx: Label for the map pin control]
en: Map Pin
sv_SE: Kartnål

en: Labels
sv_SE: Etiketter

en: Last
sv_SE: Sista

en: Latitude
sv_SE: Latitud

en: Link Color
sv_SE: Länkfärg

en: Link Typography
sv_SE: Länk-typografi

[ctx: Link ot the Events Manager page]
en: Back to Manager
sv_SE: Tillbaka till Manager

[ctx: Link title]
en: Convert to Single
sv_SE: Omvandla till enskild

en: Links
sv_SE: Länkar

en: List
sv_SE: Lista

en: List divider
sv_SE: List-avdelare

en: List ender
sv_SE: List-slut

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: Location
sv_SE: Plats

en: Longitude
sv_SE: Longitud

[ctx: Lowercase plural name of the Series post type]
en: series
sv_SE: serier

[ctx: Lowercase singular name of the Series post type]
en: series
sv_SE: serie

en: Map
sv_SE: Karta

en: Map view search distance limit
sv_SE: Kartvy, visa distansbegränsning för sökningar

en: March
sv_SE: mars

en: Match all
sv_SE: Matcha alla

en: Match any
sv_SE: Matcha vilken som

en: Max Width
sv_SE: Maxbredd

en: Maximum Events
sv_SE: Max antal evenemang

en: May
sv_SE: maj

en: Message to display when the countdown is complete.
sv_SE: Meddelande att visa när nedräkningen är klar.

en: Mini Calendar
sv_SE: Mini-kalender

en: Monday
sv_SE: måndag

en: Month
sv_SE: Månad

en: Month Label Color
sv_SE: Färg på månadsetikett

en: Month Label Typography
sv_SE: Typografi för månadsetikett

en: Month Separator
sv_SE: Månadsavdelare

en: Month View Events Per Day
sv_SE: Månadsvy - evenemang per dag

en: Monthly
sv_SE: Månadsvis

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
sv_SE: Månadsvis anpassade repeterande evenemang kan inte ha ett bindestreck satt som dag för repetition.

en: Months
sv_SE: Månader

en: Move all events in this series to the Trash
sv_SE: Flytta alla evenemang i den här serien till papperskorgen

en: Move all occurrences of this recurring event to the Trash
sv_SE: Flytta alla förekomster av detta återkommande evenemang till skräpkorgen

en: Multi-day
sv_SE: Flera dagar

en: Name
sv_SE: Namn

en: Navigation
sv_SE: Navigering

en: Navigation Arrows Color
sv_SE: Färg på navigeringspilar

en: Near
sv_SE: Nära

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: New %s
sv_SE: Ny %s

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next %1$s
sv_SE: Nästa %1$s

en: Next Event
sv_SE: Nästa evenemang

en: Next day
sv_SE: Nästa dag

en: Next month
sv_SE: Nästa månad

en: Next week
sv_SE: Nästa vecka

en: No
sv_SE: Nej

en: No %s found
sv_SE: Inget %s hittad

en: No %s found in Trash
sv_SE: Inget %s hittad i papperskorgen

en: No Default
sv_SE: Inget förval

en: No default set
sv_SE: Inget förval satt

en: No events available to attach to a series.
sv_SE: Det finns inga evenemang att lägga till i serien

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong> this week. Try searching another week.
sv_SE: Inga resultat hittades för %1$s i eller nära <strong>"%2$s"</strong> denna vecka. Försök söka på annan vecka.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong>.
sv_SE: Inga sökträffar för evenemang i eller nära <strong>"%1$s"</strong>.

en: No results were found for this week. %1$s
sv_SE: Inga resultat hittades för denna vecka. %1$s

en: No results were found for this week. Try searching another week.
sv_SE: Inga resultat hittades för denna vecka. Försök igen med en annan vecka.

en: No saved organizers yet.
sv_SE: Inga sparade arrangörer än.

en: No saved venues yet.
sv_SE: Inga sparade platser ännu.

en: None
sv_SE: Inga

en: Not
sv_SE: Inte

en: Not an event post.
sv_SE: Inte ett evenemangsinlägg.

en: Note: the Day View only supports YYYY-MM-DD date formats as well as relative date formats like "yesterday", "today", "tomorrow", "+3 days", etc.
sv_SE: Observera: Dag-vyn stödjer endast datumformatet ÅÅÅÅ-MM-DD , samt relativa datumformateringar som "igår", "idag", "imorgon", "+ 3 dagar" etc.

en: Notes On Event Styling
sv_SE: Noteringar angående evenemangs-styling

en: Notes On Event View Styling
sv_SE: Noteringar om Evenemangsvy-inställningar

[ctx: Notes on recommended image size for map pins.]
en: Google recommends a marker no more than 80px tall.
sv_SE: Google rekommenderar en markör som inte är högre än 80px.

en: Notices
sv_SE: Meddelanden

en: November
sv_SE: november

en: Number of events to list below the mini calendar:
sv_SE: Antal evenemang att lista under minikalendern:

en: Number of events to show per day:
sv_SE: Antal evenemang att visa per dag:

en: Number of events to show:
sv_SE: Antal evenemang att visa:

en: Object Fit
sv_SE: Objektpassning

en: Oct
sv_SE: Okt

en: October
sv_SE: oktober

en: On
sv_SE: På

en: On &#8220;Future Event&#8221; type of countdown, it will go to the next event after the current event starts.
sv_SE: Vid &#8220;Future Event&#8221; nedräkningssätt, kommer det att hoppa till nästa evenemang efter att aktuellt evenemang startar.

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
sv_SE: För &#8220;Next Event&#8221; typ av nedräkningslista, kommer denna text endast att synas när det inte finns några evenemang att visa.

en: On and After
sv_SE: På och Efter

en: On and Before
sv_SE: På och Före

en: Once
sv_SE: En gång

en: One all day event on [single_date]
sv_SE: Ett heldags-evenemang den [single_date]

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
sv_SE: Ett heldags-evenemang  [single_date] kl [start_time]

en: One event on [single_date] at [start_time]
sv_SE: Ett evenemang [single_date] kl [start_time]

en: One multi-day event starting on [single_date]
sv_SE: Ett flerdagars-evenemang som startar [single_date]

en: One multi-day event starting on [single_date] at [start_time]
sv_SE: Ett flerdagars-evenemang som startar [single_date] kl [start_time]

en: One per line
sv_SE: En per rad

en: Ongoing
sv_SE: Pågående

en: Only Featured Events
sv_SE: Endast utvalda evenemang

en: Opacity
sv_SE: Genomskinlighet

en: Options (one per line)
sv_SE: Val (ett per rad)

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
sv_SE: Alternativ som väljs här kommer att åsidosätta det som valts i avsnitten "Allmänt tema" och "Globala element"

en: Organizer
sv_SE: Arrangör

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
sv_SE: Arrangör planerad för: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsvisa arrangör</a>

en: Other
sv_SE: Annan

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
sv_SE: Annars, om du känner dig äventyrlig, kan du komma igång genom att ge dig av till evenemangsmenyn och lägga till ditt första evenemang.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
sv_SE: Vårt primära mål är att hjälpa dig att lyckas, och i den utsträckning det är möjligt kommer vi att hjälpa dig att felsöka och vägleda dina anpassningar eller tweaks. Även om vi inte kommer att bygga din webbplats för dig, och vi kan inte garantera att vi kommer att kunna få dig 100% integrerad med varje tema eller plugin där ute, gör vi allt vi kan för att peka dig i rätt riktning och för att du - och din klient, vilket ofta är det viktigare målet - blir nöjd.

[ctx: Parenthetical text for the link to the entire series.]
en: (See All)
sv_SE: (Se allt)

en: Past Event Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg på tidigare evenemang

en: Pending
sv_SE: Väntar

en: Phone
sv_SE: Telefonnummer

en: Phone Color
sv_SE: Telefonfärg

en: Phone Typography
sv_SE: Telefontypografi

en: Photo Background Color
sv_SE: Fotots bakgrundsfärg

en: Photo View
sv_SE: Foto vy

[ctx: Placeholder label for taxonomy filter dropdown.]
en: Select a Taxonomy Term
sv_SE: Välj en klassifikation

[ctx: Placeholder text for a day of the week (or days of the week) before the user has selected any]
en: [day]
sv_SE: [dag]

[ctx: Placeholder text for a month (or months) before the user has selected any]
en: [month]
sv_SE: [månad]

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
sv_SE:  och

[ctx: Plural name of the Series post type]
en: Series
sv_SE: Serier

en: Postal Code
sv_SE: Postnummer

en: Prev
sv_SE: Föregående

en: Preview Series
sv_SE: Förhandsgranska serie

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Previous %1$s
sv_SE: Föregående %1$s

en: Previous month
sv_SE: Föregående månad

en: Previous week
sv_SE: Föregående vecka

en: Previous/Next Events
sv_SE: Föregående/Nästa evenemang

en: Price
sv_SE: Pris

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
sv_SE: dagen

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "the" in "the first Friday"]
en: the
sv_SE: den

en: RSVP/Tickets
sv_SE: RSVP/biljetter

en: RSVP/Tickets are not available in preview mode.
sv_SE: RSVP/biljetter är inte tillgängliga i förhandsgranskningsläge.

en: Radio
sv_SE: Alternativ

en: Radio Buttons
sv_SE: Alternativknappar

en: Read about our plans for future features.
sv_SE: Läs om våra planer för framtida funktioner.

en: Ready to go? The first step is a migration preview.
sv_SE: Är du redo? Första steget är en förhandsvisning av migrationen.

en: Recurrence Count
sv_SE: Återkommande antal

en: Recurrence Description
sv_SE: Beskrivning av återkommande serie

en: Recurrence Description:
sv_SE: Återkommande beskrivning:

en: Recurrence End Date
sv_SE: Återkommande Slutdatum

en: Recurrence meta should not be empty.
sv_SE: Meta för återkommande ska inte vara tom.

en: Recurrence patterns are not yet supported for events with tickets or RSVPs.
sv_SE: Återkommande mönster stöds ännu inte för evenemang med biljetter eller OSA.

en: Recurring
sv_SE: Repeterande

en: Recurring %1$s.
sv_SE: Återkommande %1$s.

en: Recurring %s
sv_SE: Återkommande %s

en: Recurring %s:
sv_SE: Återkommande %s:

en: Recurring Event
sv_SE: Återkommande evenemang

en: Recurring Event Day of Week
sv_SE: Återkommande evenemangsdag i veckan

en: Recurring Event:
sv_SE: Återkommande evenemang:

en: Recurring Events Active
sv_SE: Aktiva återkommande evenemang

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
sv_SE: Återkommande evenemangs-data genereras fortfarande för det här evenemanget. Du kan säkert navigera bort från denna sida och processen kommer att återupptas om en stund i bakgrunden.

en: Recurring event ends
sv_SE: Återkommande evenemang slutar

en: Recurring event ends on this date
sv_SE: Återkommande evenemang slutar på detta datum

en: Recurring event instances are still being created…
sv_SE: Återkommande evenemangs-instanser skapas fortfarande...

en: Recurring events will be created this far in advance
sv_SE: Återkommande händelser kommer att skapas såhär långt i förväg

en: Related %s
sv_SE: Relaterade %s

en: Related Events
sv_SE: Relaterade evenemang

en: Related Events Settings
sv_SE: Inställningar för relaterade händelser

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove related events from the single event view (with classic editor)
sv_SE: Ta bort relaterade evenemang från singel-evenemangsvyn (klassisk editor)

en: Removes location search field from the Events Bar on all views.
sv_SE: Tar bort platssökningsfältet från evenemangsfältet i alla vyer.

en: Repeat This Event
sv_SE: Upprepa detta evenemang

en: Restore Recurring Event
sv_SE: Återställ återkommande evenemang

en: Restore Series
sv_SE: Återställ serier

en: Restore all events in this series from the Trash
sv_SE: Återställ alla evenemang i den här serien från papperskorgen

en: Restore all occurrences of this recurring event from the Trash
sv_SE: Återställ alla förekomster av detta återkommande evenemang från papperskorgen

en: Saturday
sv_SE: lördag

en: Schedule multiple events
sv_SE: Schemalägg fler tillfällen

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search %s
sv_SE: Sök %s

en: Search events
sv_SE: Sök evenemang

en: Second
sv_SE: Andra

en: Select a State
sv_SE: Välj ett län

en: Select a Taxonomy Term
sv_SE: Välj en taxonomiterm

en: Select an %1$s
sv_SE: Välj en %1$s

en: Select date.
sv_SE: Välj datum

[ctx: Separator for event organizers in events list widget.]
en: and
sv_SE: och

en: September
sv_SE: september

en: Series
sv_SE: Serie

en: Series ends
sv_SE: Serie slutar

en: Series ends on this date
sv_SE: Serien tar slut på detta datum

en: Series options
sv_SE: Serie-alternativ

[ctx: Series relationship marker prefix, w/o colon.]
en: Event Series
sv_SE: Evenemangs-serie

[ctx: Series relationship marker prefix, with colon.]
en: Event Series:
sv_SE: Evenemangs-serie:

en: Series:
sv_SE: Serie:

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
sv_SE: Sätt distansen för vad lokaliseringssökningen täcker (Hitta evenemang inom X distansenheter från platsen som angivits).

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show Details
sv_SE: Visa detaljer

en: Show Series title on event pages and calendar views
sv_SE: Visa seriens titel på evenemangssidor och i kalendervyer

en: Show only the next event in each Series (only affects list-style views).
sv_SE: Visa endast nästa evenemang i varje serie (påverkar endast list-vyer).

en: Show other events with the same event categories and/or tags.
sv_SE: Visa andra evenemang med samma evenemangs-kategori och/eller etikett.

en: Show seconds?
sv_SE: Visa sekunder?

en: Single Event
sv_SE: Enskilt evenemang

en: Single Exception
sv_SE: Enstaka undantag

en: Single Recurrence
sv_SE: Enstaka upprepning

[ctx: Singular name of the Series post type.]
en: Series
sv_SE: Serie

en: Sold out
sv_SE: Utsålt

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
sv_SE: Vissa ytterligare fältdata behöver fortfarande uppdateras (tyvärr kunde vi inte fortsätta att uppdatera saker automatiskt).

en: Split the recurring event in two at this point, creating a new recurring event out of this and all subsequent events
sv_SE: Dela det återkommande evenemanget i 2 delar vid denna punkt, och skapa ett nytt återkommande evenemang från detta och alla efterföljande evenemang

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
sv_SE: Dela upp serien i två på denna punkt, skapa en ny serie av denna och alla efterföljande evenemang

en: Start Date
sv_SE: Startdatum

en: State (US) Or Province (Int)
sv_SE: Län

en: Street
sv_SE: Gata

en: Subscribe to Calendar
sv_SE: Prenumerera på kalender

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Sunday
sv_SE: söndag

en: Tag
sv_SE: Etikett

en: Tag Exclusion
sv_SE: Uteslutning av tagg

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Text Area
sv_SE: Textfält

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

[ctx: The "week of" header]
en: Week of %s
sv_SE: Vecka %s

en: The %1$s information is malformed from %2$s; data: %3$s
sv_SE: %1$s informationen är felaktig från %2$s; data: %3$s

en: The %1$s post type(s) is not supported; supported post types are: %2$s
sv_SE: %1$s inläggstyp(er) stöds inte; inläggstyper som stöds är: %2$s

en: The %1$s required information is missing from %2$s; data: %3$s
sv_SE: Den information som krävs för %1$s saknas från %2$s; data: %3$s

en: The Events Calendar
sv_SE: Evenemangskalender

[ctx: The View Selector background color setting label.]
en: View Dropdown Background Color
sv_SE: Visa nedrullningsbar bakgrundsfärg

[ctx: The abbreviated minutes duration label]
en: mins
sv_SE: min

[ctx: The abbreviated seconds duration label]
en: secs
sv_SE: sek

[ctx: The acknowledgment button text.]
en: Okay
sv_SE: Okej

[ctx: The archive for events, "/organizer/" URL string component.]
en: organizer
sv_SE: Arrangör

[ctx: The archive for events, "/venue/" URL string component.]
en: venue
sv_SE: plats

en: The data passed to the method is empty.
sv_SE: Data som skickas till metoden är tom.

[ctx: The days duration label]
en: days
sv_SE: dagar

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current week
sv_SE: Klicka för att välja nuvarande vecka

[ctx: The default text label for the "today" button on the Week View.]
en: This Week
sv_SE: Denna vecka

[ctx: The description of the Featured Venue Widget.]
en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
sv_SE: Visar en lista på kommande evenemang på en viss plats.

en: The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently from the original series.
sv_SE: Evenemanget du valde och alla efterföljande evenemang i serien kommer att delas upp i en ny serie evenemang som du kan redigera oberoende av den ursprungliga serien.

[ctx: The first-letter abbreviation for Saturday]
en: S
sv_SE: L

[ctx: The first-letter abbreviation for Wednesday]
en: W
sv_SE: O

en: The following recurring %1$s are now part of a new Series of the same name:
sv_SE: Följande återkommande %1$s är nu en del av en ny serie med samma namn:

en: The following recurring %1$s had multiple recurrence rules and were split into multiple recurring events with identical content. All of these %1$s are part of a new Series of the same name:
sv_SE: Följande återkommande %1$s hade flera upprepningsregler och delades i flera återkommande evenemang med identiskt innehåll. Alla dessa %1$s är en del av en ny serie med samma namn:

en: The following recurring %1$s have multiple recurrence rules and will be split into multiple recurring %1$s with identical content. All of these %1$s will be part of a new Series of the same name:
sv_SE: Följande återkommande %1$s har flera upprepningsregler och kommer att delas i flera återkommande %1$s med identiskt innehåll. Alla dessa %1$s kommer att bli en del av en ny serie med samma namn:

en: The following recurring %1$s will be part of a new Series of the same name:
sv_SE: Följande återkommande %1$s kommer att bli en del av en ny serie med samma namn:

[ctx: The hours duration label]
en: hours
sv_SE: timmar

[ctx: The label for the amount of events to show in the Featured Venue Widget.]
en: Show:
sv_SE: Visa:

[ctx: The label for the event field of the Countdown Widget.]
en: Event:
sv_SE: Evenemang:

[ctx: The label for the field of the title of the Featured Venue Widget.]
en: Title:
sv_SE: Rubrik:

[ctx: The label for the field to change the displayed text on countdown completion.]
en: Countdown Completed Text
sv_SE: Text när nedräkningen är klar

[ctx: The label for the layout field of the Week Widget.]
en: Layout:
sv_SE: Layout

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Featured Venue Widget.]
en: Generate JSON-LD data
sv_SE: Generera JSON-LD data

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
sv_SE: Generera JSON-LD data

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Month Widget.]
en: Generate JSON-LD data
sv_SE: Generera JSON-LD data

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Week View Widget.]
en: Generate JSON-LD data
sv_SE: Generera JSON-LD data

[ctx: The label for the option to enable city display in the List Widget.]
en: City
sv_SE: Stad

[ctx: The label for the option to enable cost display in the List Widget.]
en: Price
sv_SE: Pris

[ctx: The label for the option to enable country display in the List Widget.]
en: Country
sv_SE: Land

[ctx: The label for the option to enable organizer display in the List Widget.]
en: Organizer
sv_SE: Arrangör

[ctx: The label for the option to enable phone display in the List Widget.]
en: Phone
sv_SE: Telefon

[ctx: The label for the option to enable region display in the List Widget.]
en: State (US) Or Province (Int)
sv_SE: Stat (US) eller provins (internationellt)

[ctx: The label for the option to enable street display in the List Widget.]
en: Street
sv_SE: Gata

[ctx: The label for the option to enable venue display in the List Widget.]
en: Venue
sv_SE: Anläggning

[ctx: The label for the option to enable website display in the List Widget.]
en: Website
sv_SE: Hemsida

[ctx: The label for the option to enable zip/postal code display in the List Widget.]
en: Postal Code
sv_SE: Postnummer

[ctx: The label for the option to filter the List Widget events via a taxonomy.]
en: Add a filter:
sv_SE: Lägg till ett filter:

[ctx: The label for the option to hide the Featured Venue Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
sv_SE: Göm denna widget om det saknas kommande evenemang.

[ctx: The label for the option to show seconds in the countdown widget.]
en: Show seconds?
sv_SE: Visa sekunder?

[ctx: The label for the title field of the Countdown Widget.]
en: Title:
sv_SE: Rubrik:

[ctx: The label for the title field of the Month Widget.]
en: Title:
sv_SE: Rubrik:

[ctx: The label for the title field of the Week Widget.]
en: Title:
sv_SE: Rubrik:

[ctx: The label for the type field of the Countdown Widget.]
en: Countdown to:
sv_SE: Nedräkning till:

[ctx: The label for the venue field of the Featured Venue Widget.]
en: Venue:
sv_SE: Evenemangsplats:

[ctx: The label of the confirm button in the Occurrence redirect dialog.]
en: Okay
sv_SE: Okej

[ctx: The label shown when no Series is available for selection.]
en: Create or Find a Series
sv_SE: Skapa eller hitta en serie

[ctx: The label to choose the venue to show in the Featured Venue Widget.]
en: Choose a venue.
sv_SE: Välj en evenemangsplats.

en: The latitude and longitude for your venue could not be fetched. The Google Maps API daily query limit has been reached!. %1$s
sv_SE: Latitud och longitud för din anläggning kunde inte hämtas. Den dagliga frågegränsen för Google Maps API har nåtts! %1$s

en: The maximum number of events this widget should show.
sv_SE: Max antal evenemang som widgeten ska visa

[ctx: The message containing an actionable link to allow the user to move to an Event that will allow editing recurrence rules.]
en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
sv_SE: Det här är en enskild händelse. För att ändra upprepningsregler, go to %1$s.

[ctx: The name of the Countdown Widget.]
en: Events Countdown
sv_SE: Nedräkning av evenemang

[ctx: The name of the Events By Week Widget.]
en: %1$s By Week
sv_SE: %1$s veckovis

[ctx: The name of the Featured Venue.]
en: Events Featured Venue
sv_SE: Utvald evenemangsplats

[ctx: The name of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
sv_SE: %1$s Kalender

en: The number of events to display per page day in month view. Defaults to the value set in Events > Settings.
sv_SE: Antalet evenemang att visa per dag i månadsvyn. Standardvärde hämtas från värdet i Evenemangsinställningar.

en: The number of events to display per page in List, Map, Photo, and Summary View.
sv_SE: Antalet evenemang att visa per sida i List-, Kart-, Foto- och Sammanfattningsvyerna.

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
sv_SE: år

en: The post %1$d is missing the %2$s meta key.
sv_SE: Inlägget %1$d saknar %2$s meta-nyckel.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to delete a Series related to 1 Recurring Event.]
en: This Series cannot be deleted because it contains one or more recurring events. Delete the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
sv_SE: Den här serien kan inte tas bort eftersom den innehåller en eller flera återkommande evenemang. Ta bort de associerade evenemangen eller koppla dem till en annan serie.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to delete a Series related to 2 or more Recurring Events.]
en: The following Series cannot be deleted because they contain one or more recurring events. Delete the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
sv_SE: Följande serier kan inte tas bort eftersom de innehåller en eller flera återkommande evenemang. Ta bort de associerade evenemangen eller koppla dem till en annan serie.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to trash a Series related to 1 Recurring Event.]
en: This Series cannot be trashed because it contains one or more recurring events. Trash the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
sv_SE: Den här serien kan inte kastas i papperskorgen eftersom den innehåller en eller flera återkommande evenemang. Kasta de associerade återkommande evenemangen eller tilldela dem till en annan serie.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to trash a Series related to 2 or more Recurring Events.]
en: The following Series cannot be trashed because they contain one or more recurring events. Trash the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
sv_SE: Följande serier kan inte kastas i papperskorgen eftersom de innehåller en eller flera återkommande evenemang. Släng de associerade evenemangen i papperskorgen eller koppla dem till en annan serie.

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
sv_SE: år

en: The style of this widget is often affected by your theme and plugins. If you experience an issue, try switching to a basic WordPress theme and deactivate related plugins.
sv_SE: Stilen på den här widgeten påverkas ofta av ditt tema och tillägg. Om du upplever ett problem, prova att byta till ett grundläggande WordPress-tema och inaktivera relaterade tillägg.

[ctx: The template of the message displayed to inform the user of the redirection to a new Occurrence.]
en: %1$d occurrences of this event have been updated. You will be redirected to the occurrence on %2$s.
sv_SE: %1$d förekomster av detta evenemang har uppdaterats. Du kommer att dirigeras om till händelsen på %2$s.

[ctx: The text for the horizontal layout option.]
en: Horizontal
sv_SE: Vågrät layout

[ctx: The text for the vertical layout option.]
en: Vertical
sv_SE: Lodrät layout

[ctx: The text label for the Map View.]
en: Map
sv_SE: Karta

[ctx: The text label for the Photo View.]
en: Photo
sv_SE: Foto

[ctx: The text label for the Summary View.]
en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

[ctx: The text label for the Venue View.]
en: Venue
sv_SE: Mötesplats

[ctx: The text label for the Week View.]
en: Week
sv_SE: Vecka

[ctx: The text of the link that will take the user to the Venue edit screen.]
en: update the venue address or use latitude & longitude
sv_SE: Ange platsens adress eller använd latitud och longitud

[ctx: The text of the link that will trigger an attempt to fix the Venues geolocation information.]
en: try again
sv_SE: Försök igen

[ctx: The text shown before indicating the Series the Event is in relation with.]
en: Event Series:
sv_SE: Evenemangs-serie:

[ctx: The title for the meta data section of the List Widget.]
en: Display:
sv_SE: Visa:

[ctx: The title for the selected taxonomy section of the List Widget.]
en: Filters:
sv_SE: Filter:

[ctx: The title of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
sv_SE: Evenemangskalender

[ctx: The title of the dialog that will inform the user the browser will be redirected to a new Occurrence edit screen.]
en: Recurring event updated
sv_SE: Återkommande evenemang har uppdaterats

[ctx: The tooltip shown when hovering the close control.]
en: Close
sv_SE: Stäng

en: There was an error while trying to fix the Venues geolocation information: %s
sv_SE: Ett fel inträffade vid geografisk lokalisering: %s

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this week.
sv_SE: Inga resultat hittades för <strong>"%s"</strong> denna vecka.

en: These changes will affect this %1$s and all following %2$s
sv_SE: De här ändringarna kommer att påverka detta %1$s och alla följande %2$s

en: Third
sv_SE: Tredje

en: This %1$s
sv_SE: Detta %1$s

en: This %1$s does not have a mappable address.
sv_SE: Den här %1$s har ingen adress som går att hitta på kartan.

en: This %1$s is part of a %2$sSeries%3$s with %4$d total %5$s through %6$s.
sv_SE: Denna %1$s är del av en %2$sserie%3$s med %4$d total %5$s genom %6$s.

en: This action cannot be undone.
sv_SE: Den här åtgärden kan inte ångras.

en: This and following %1$s
sv_SE: Detta och följande %1$s

en: This block displays related events based on the tags and categories you select. Please add tags and categories to display related events, and be sure you have more events for these tags and categories.
sv_SE: Det här blocket visar relaterade evenemang baserat på de taggar och kategorier du väljer. Lägg till taggar och kategorier för att se relaterade evenemang och se till att du har fler evenemang för dessa taggar och kategorier.

en: This custom recurrence rule was created in a different calendar system
    
     and cannot be edited. Select a different option to create a new rule.
sv_SE: Denna anpassade regel för upprepningar skapades i ett annat kalender-system och kan inte redigeras. Välj ett annat alternativ för att skapa en ny regel.

en: This event’s recurrence rules were created in the block editor. Please use the block editor to make any further changes.
sv_SE: Reglerna för återkommande evenemang skapades i blockeditorn. Använd blockeditorn för att göra ytterligare förändringar.

en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
sv_SE: Detta är en enda händelse. För att ändra upprepningsregler, gå till %1$s.

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyr

en: Thursday
sv_SE: torsdag

en: Time
sv_SE: Tid

en: Time Separator
sv_SE: Tidsavdelare

en: Time Tag
sv_SE: Tidstagg

en: Times:
sv_SE: Tider:

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: To
sv_SE: Till

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
sv_SE: För att möjliggöra bättre kontroll över datum, avancerade säkerhetsförbättringar och bättre prestanda.

en: Today Button
sv_SE: Idag-knapp

en: Toggle multiday %s
sv_SE: Visa/dölj flerdagars %s

en: Trash Recurring %1$s
sv_SE: Kasta återkommande %1$s

en: Trash Recurring Event
sv_SE: Lägg återkommande evenemang i papperskorgen

en: Trash Series
sv_SE: Släng serie

en: Trashed
sv_SE: Skräp

en: Tuesday
sv_SE: tisdag

en: Type:
sv_SE: Typ:

en: Type: %s %s
sv_SE: Typ: %s %s

en: Typography
sv_SE: Typografi

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
sv_SE: Det går inte att fortsätta behandlingen av det återkommande evenemanget. Vänligen ladda om sidan för att fortsätta/försöka igen.

en: Upcoming
sv_SE: Kommande

en: Update this Series to add the selected events:
sv_SE: Uppdatera denna serie för att lägga till valda evenemang:

en: Upgrade your recurring events.
sv_SE: Uppgradera dina återkommande evenemang.

en: Use Default View
sv_SE: Använd förvald vy

en: Use a custom list of countries
sv_SE: Använd en anpassad lista för länder

en: Use a search keyword to only show matching events.
sv_SE: Använd ett sökord för att endast visa matchande evenemang.

en: Use date:
sv_SE: Använd datum:

en: Use in Block Editor
sv_SE: Använd i blockeditor

en: Use latitude + longitude
sv_SE: Använd latitud + longitud

en: Use pattern:
sv_SE: Använd mönster:

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
sv_SE: Använd detta fält om du vill skriva över autogenererade beskrivningar av återkommande evenemang.

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
sv_SE: dag

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
sv_SE: dagar

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
sv_SE: månad

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
sv_SE: månader

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
sv_SE: vecka

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
sv_SE: veckor

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
sv_SE: år

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
sv_SE: år

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
sv_SE: den femte  %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
sv_SE: den första %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
sv_SE: den fjärde  %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
sv_SE: den sista  %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
sv_SE: den andra  %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
sv_SE: den tredje  %1$s

en: Venue
sv_SE: Plats

en: Venue Details
sv_SE: Evenemangsplats-detaljer

en: Venue Latitude
sv_SE: Platsens latitud

en: Venue Longitude
sv_SE: Platsens longitud

[ctx: Venue count suffix]
en: +%d more
sv_SE: +%d mer

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
sv_SE: Plats  planerad för: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsvisa plats</a>

en: Venue:
sv_SE: Plats:

en: Vertical Layout
sv_SE: Vertikal layout

en: Video Embed
sv_SE: Inbäddad video

en: View
sv_SE: Granska

en: View %s
sv_SE: Se %s

en: View %s Details
sv_SE: Se %s detaljer

en: View All Add-Ons
sv_SE: Visa alla tillägg

en: View More
sv_SE: Se mer

en: View Options
sv_SE: Visa alternativ

en: View Selector
sv_SE: Vy-väljare

en: View Series
sv_SE: Se serie

en: View Start Date
sv_SE: Se startdatum

en: View more %1$s at %2$s.
sv_SE: Visa mer %1$s på %2$s.

en: Virtual
sv_SE: Virtuell

en: Watch Button
sv_SE: Bevakningsknapp

en: We need to update the additional field data for some of your events.
sv_SE: Vi måste uppdatera ytterligare fältdata för några av dina evenemang.

en: We will use the Google Maps API to get that information. Doing this may take a while (approximately 1 minute for every 200 venues).
sv_SE: Vi kommer att använda Google Maps API för att få fram informationen. Detta kan ta ta en stund (ungefär 1 minut per 200 platser).

en: We'll scan all existing %1$s and let you know what to expect from the migration process. You'll also get an idea of how long your migration will take. The preview runs in the background, so you'll be able to continue using your site.
sv_SE: Vi kommer att skanna alla existerande %1$s och låter dig veta vad du kan förvänta dig av migrationsprocessen. Du får också en idé om hur lång tid migrationen kommer att ta. Förhandsvisningen körs i bakgrunden, så du kan fortsätta använda din sajt.

en: Wednesday
sv_SE: onsdag

en: Week
sv_SE: Vecka

en: Week day format
sv_SE: Veckodagsformat

en: Week of %s
sv_SE: Vecka %s

en: Weekly
sv_SE: Veckovis

en: Weeks
sv_SE: Veckor

en: When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use their original URLs will receive a 404 not found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to set up and manage redirects.
sv_SE: När du bryter ut evenemang från en serie kommer dess URL att ändras, så användare som försöker använda sina ursprungliga URLer kommer att få ett 404 not found-fel. Om detta är ett problem, överväg att använda ett lämpligt tillägg för att konfigurera och hantera omdirigeringar.

en: Which month will the event recur in?
sv_SE: I vilken månad upprepar sig evenemanget?

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Year
sv_SE: År

en: Yearly
sv_SE: Årsvis

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
sv_SE: Årliga anpassade repeterande evenemang kan inte ha ett bindestreck satt som dag för repetition.

en: Yearly custom recurrences with a different day must have either a date or day specified.
sv_SE: Årliga anpassade återkommande evenemang med en annan dag måste ha antingen ett datum eller en dag.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You are about to break this event out of its series.
sv_SE: Du är på väg att bryta ut detta evenemang ur sin serie.

en: You are about to break this event out of its series.
    
    You will be able to edit it independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
sv_SE: Du håller på att bryta ut detta evenemang från sin serie.
    
    Du kommer att kunna redigera det oberoende av sin ursprungliga serie.
    
    Denna åtgärd kan inte göras ogjord.
    
    När du bryter ut evenemang från en serie så ändras deras URL, så alla användare som försöker använda den gamla URL:en kommer att få ett 404 Sidan kunde inte hittas-fel. Om detta blir ett problem, överväg att använda en lämplig plugin för att ställa in och hantera omdirigeringar.

en: You are about to break this occurrence out of its recurring event.
    
    You will be able to edit it independently of the original recurring event.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break occurrences from a recurring event their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
sv_SE: Du är på väg att bryta ut det här evenemanget ur dess återkommande evenemang.
    
    Du kommer att kunna redigera det oberoende av det ursprungliga återkommande evenemanget. 
    
    Denna åtgärd kan inte ångras.
    
    När du bryter ut evenemang från de återkommande evenemangen så kommer deras URL att ändras, så användare som försöker använda de ursprungliga URL:erna kommer att få felmeddelandet 404 sidan finns inte. Om detta är ett problem, överväg att använda ett lämpligt tillägg för att ställa in och hantera omdirigeringar.

en: You are about to split this recurring event in two.
    
    The occurrence you selected and all subsequent occurrences in the recurring event will be separated into a new recurring event that you can edit independently of the original recurring event.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break occurrences from a recurring event their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
sv_SE: Du är på väg att dela detta återkommande evenemang i två.
    
    Förekomsten du valde och alla påföljande förekomster i det återkommande evenemanget kommer att flyttas till ett nytt återkommande evenemang, som du kan redigera oberoende av det ursprungliga återkommande evenemanget.
    
    Denna åtgärd kan inte ångras.
    
    När du bryter ut förekomster ur ett återkommande evenemang kommer deras URLer att ändras, så användare som försöker att använda den ursprungliga URLen kommer att få ett 404 Sidan kunde inte hittas-fel. Om detta är ett problem, överväg att använda ett lämpligt tillägg för att ställa in och hantera omdirigeringar.

en: You are about to split this series in two.
sv_SE: Du är på väg att dela denna serie i två.

en: You are about to split this series in two.
    
    The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
sv_SE: Du håller på att dela denna serie i två delar.
    
    Evenemanget du har valt och alla efterföljande evenemang i serien kommer att delas i en ny serie av evenemang som du kan redigera oberoende av den ursprungliga serien. 
    
    Denna åtgärd kan inte göras ogjord.
    
    När du bryter ut evenemang från en serie så ändras deras URL, så alla användare som försöker använda den gamla URL:en kommer att få ett 404 Sidan kan inte hittas-fel. Om detta blir ett problem, överväg att använda en lämplig plugin för att ställa in och hantera omdirigeringar.

en: You are currently editing all events in a recurring series.
sv_SE: Du håller på att redigera alla evenemang i en återkommande serie.

en: You have venues for which we don't have geolocation data.
sv_SE: Du har anläggningar för vilka vi inte har någon geolokaliseringsdata

en: You must select a recurrence end date
sv_SE: Du måste välja ett slutdatum för repetitionen

en: You will be able to edit it independently from the original series.
sv_SE: Du kommer att kunna redigera det oberoende av den ursprungliga serien.

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process.
sv_SE: Din webbplats använder nu det uppgraderade systemet för återkommande evenemang. Se rapporten nedan för att lära dig hur dina evenemang kan ha justerats under migreringsprocessen.

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process. Go ahead and %1$scheck out your events%2$s or %3$sview your calendar.%2$s
sv_SE: Din sajt använder nu det uppgraderade systemet för återkommande evenemang. Se rapporten nedan för att lära dig hur dina händelser kan ha justerats under migreringsprocessen. Gå vidare och %1$skontrollera dina händelser%2$s eller %3$svisa din kalender.%2$s

en: Zip
sv_SE: Postnummer

en: Zoom Dial-in Info
sv_SE: Zoom uppringningsinfo

en: Zoom Link
sv_SE: Zoom-länk

en: a different day:
sv_SE: en annan dag:

en: a different time:
sv_SE: en annan tid:

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
sv_SE: Alla fält har blivit uppdaterade!

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
sv_SE: Ett oväntat fel stoppade uppdateringen från att slutföras.

[ctx: additional field update]
en: Working&hellip;
sv_SE: Arbetar&hellip;

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
sv_SE: Klicka här för att köra uppdatering.

en: after
sv_SE: efter

en: all
sv_SE: alla

en: all day
sv_SE: hela dagen

en: and
sv_SE: och

[ctx: custom monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly (custom)
sv_SE: månadsvis (anpassad)

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
sv_SE: till

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: on the
sv_SE: på den

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: the
sv_SE: den

[ctx: custom weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly (custom)
sv_SE: veckovis (anpassad)

[ctx: custom yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly (custom)
sv_SE: årlig (anpassad)

en: daily
sv_SE: dagligen

[ctx: daily option for recurrence rule type dropdown]
en: daily
sv_SE: daglig

en: day
sv_SE: dag

en: days
sv_SE: dagar

[ctx: debug geodata]
en: Geocode request failed (%1$s - %2$s)
sv_SE: Geocode-förfrågan misslyckades (%1$s - %2$s)

[ctx: debug recurrence]
en: Invalid instance of a recurring event was requested (%1$s) redirecting to %2$s
sv_SE: Ogiltig begäran om ett återkommande evenemang (%1$s) omdirigeras till %2$s

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
sv_SE: Okänd

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
sv_SE: ogiltig slug

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
sv_SE: ogiltigt datum

[ctx: dialog cancel button text]
en: Cancel
sv_SE: Avbryt

[ctx: dialog description for this and following events]
en: These changes will affect this event and all following %s
sv_SE: Dessa ändringar kommer att påverka det här evenemanget och alla följande %s

[ctx: dialog option for all events]
en: All %s
sv_SE: Alla %s

[ctx: dialog option for this and following events]
en: This and following %s
sv_SE: Den här och följande %s

[ctx: dialog title for edit recurring event]
en: Edit recurring $s
sv_SE: Redigera återkommande $s

[ctx: dialog title for trash recurring event]
en: Trash recurring $s
sv_SE: Kasta återkommande $s

en: event
sv_SE: evenemang

en: events
sv_SE: evenemang

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
sv_SE: Begränsa till endast utvalda event

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
sv_SE: Utvald %s

en: fifth
sv_SE: femte

en: first
sv_SE: första

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
sv_SE: för att latitud och longitud ska kunna skapas automatiskt; annars kommer du enbart att kunna ange värden manuellt.

en: fourth
sv_SE: fjärde

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 1
sv_SE: dag 1

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 10
sv_SE: dag10

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 11
sv_SE: dag 11

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 12
sv_SE: dag 12

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 13
sv_SE: dag 13

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 14
sv_SE: dag 14

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 15
sv_SE: dag 15

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 16
sv_SE: dag 16

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 17
sv_SE: dag 17

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 18
sv_SE: dag 18

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 19
sv_SE: dag 19

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 2
sv_SE: dag 2

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 20
sv_SE: dag 20

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 21
sv_SE: dag 21

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 22
sv_SE: dag 22

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 23
sv_SE: dag 23

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 24
sv_SE: dag 24

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 25
sv_SE: dag 25

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 26
sv_SE: dag 26

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 27
sv_SE: dag 27

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 28
sv_SE: dag 28

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 29
sv_SE: dag 29

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 3
sv_SE: dag 3

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 30
sv_SE: dag 30

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 31
sv_SE: dag 31

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 4
sv_SE: dag 4

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 5
sv_SE: dag 5

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 6
sv_SE: dag 6

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 7
sv_SE: dag 7

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 8
sv_SE: dag 8

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 9
sv_SE: dag 9

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Friday
sv_SE: femte fredagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Monday
sv_SE: femte måndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Saturday
sv_SE: femte lördagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Sunday
sv_SE: femte söndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Thursday
sv_SE: femte torsdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Tuesday
sv_SE: femte tisdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Wednesday
sv_SE: femte onsdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Friday
sv_SE: första fredagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Monday
sv_SE: första måndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Saturday
sv_SE: första lördagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Sunday
sv_SE: första söndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Thursday
sv_SE: första torsdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Tuesday
sv_SE: första tisdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Wednesday
sv_SE: första onsdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Friday
sv_SE: fjärde fredagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Monday
sv_SE: fjärde måndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Saturday
sv_SE: fjärde lördagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Sunday
sv_SE: fjärde söndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Thursday
sv_SE: fjärde torsdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Tuesday
sv_SE: fjärde tisdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Wednesday
sv_SE: fjärde onsdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Friday
sv_SE: förra fredagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Monday
sv_SE: förra måndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Saturday
sv_SE: förra lördagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Sunday
sv_SE: förra söndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Thursday
sv_SE: förra torsdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Tuesday
sv_SE: förra tisdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Wednesday
sv_SE: förra onsdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last day
sv_SE: sista dagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Friday
sv_SE: andra fredagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Monday
sv_SE: andra måndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Saturday
sv_SE: andra lördagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Sunday
sv_SE: andra söndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Thursday
sv_SE: andra torsdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Tuesday
sv_SE: andra tisdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Wednesday
sv_SE: andra onsdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Friday
sv_SE: tredje fredagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Monday
sv_SE: tredje måndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Saturday
sv_SE: tredje lördagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Sunday
sv_SE: tredje söndagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Thursday
sv_SE: tredje torsdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Tuesday
sv_SE: tredje tisdagen

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Wednesday
sv_SE: tredje onsdagen

en: last
sv_SE: sista

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
sv_SE: och

en: map
sv_SE: karta

en: month
sv_SE: månad

en: monthly
sv_SE: månadsvis

en: monthly (custom)
sv_SE: månadsvis (anpassad)

[ctx: monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly
sv_SE: månadsvis

en: months
sv_SE: månader

en: never
sv_SE: aldrig

en: next day
sv_SE: nästa dag

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
sv_SE: %1$ssta dagen

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
sv_SE: %1$sdje dagen

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
sv_SE: %1$sdje dagen

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
sv_SE: %1$se dagen

en: of the month
sv_SE: i månaden

en: of this event have been created through %s.
sv_SE: av detta evenemang har skapats genom %s.

en: on
sv_SE: på

en: on the
sv_SE: på den

en: once
sv_SE: en gång

[ctx: once option for recurrence rule type dropdown]
en: once
sv_SE: en gång

en: photo
sv_SE: foto

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
sv_SE: dag

[ctx: pretext for exclusion rule type dropdown]
en: Not
sv_SE: Inte

[ctx: pretext for recurrence rule type dropdown]
en: Happens
sv_SE: Händer

en: recurring %1$s
sv_SE: återkommande %1$s

en: remove
sv_SE: ta bort

en: same day
sv_SE: samma dag

en: second
sv_SE: andra

en: see all
sv_SE: se allt

en: starting %s
sv_SE: startar %s

en: summary
sv_SE: sammanfattning

en: the 10th day of the month
sv_SE: tionde dagen i månaden

en: the 11th day of the month
sv_SE: elfte dagen i månaden

en: the 12th day of the month
sv_SE: tolfte dagen i månaden

en: the 13th day of the month
sv_SE: 13:e dagen i månaden

en: the 14th day of the month
sv_SE: 14:e dagen i månaden

en: the 15th day of the month
sv_SE: 15:e dagen i månaden

en: the 16th day of the month
sv_SE: 16:e dagen i månaden

en: the 17th day of the month
sv_SE: 17:e dagen i månaden

en: the 18th day of the month
sv_SE: 18:e dagen i månaden

en: the 19th day of the month
sv_SE: 19:e dagen i månaden

en: the 1st day of the month
sv_SE: första dagen i månaden

en: the 20th day of the month
sv_SE: 20:e dagen i månaden

en: the 21st day of the month
sv_SE: 21:a dagen i månaden

en: the 22nd day of the month
sv_SE: 22:a dagen i månaden

en: the 23rd day of the month
sv_SE: 23:e dagen i månaden

en: the 24th day of the month
sv_SE: 24:e dagen i månaden

en: the 25th day of the month
sv_SE: 25:e dagen i månaden

en: the 26th day of the month
sv_SE: 26:e dagen i månaden

en: the 27th day of the month
sv_SE: 27:e dagen i månaden

en: the 28th day of the month
sv_SE: 28:e dagen i månaden

en: the 29th day of the month
sv_SE: 29:e dagen i månaden

en: the 2nd day of the month
sv_SE: andra dagen i månaden

en: the 30th day of the month
sv_SE: 30:e dagen i månaden

en: the 31st day of the month
sv_SE: 31:a dagen i månaden

en: the 3rd day of the month
sv_SE: tredje dagen i månaden

en: the 4th day of the month
sv_SE: fjärde dagen i månaden

en: the 5th day of the month
sv_SE: femte dagen i månaden

en: the 6th day of the month
sv_SE: sjätte dagen i månaden

en: the 7th day of the month
sv_SE: sjunde dagen i månaden

en: the 8th day of the month
sv_SE: åttonde dagen i månaden

en: the 9th day of the month
sv_SE: nionde dagen i månaden

en: the same day:
sv_SE: samma dag:

en: the same time:
sv_SE: samma tid:

en: third
sv_SE: tredje

en: to
sv_SE: till

en: week
sv_SE: vecka

en: weekly
sv_SE: veckovis

en: weekly (custom)
sv_SE: veckovis (anpassad)

[ctx: weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly
sv_SE: veckovis

en: weeks
sv_SE: veckor

en: year
sv_SE: år

en: yearly
sv_SE: årligen

en: yearly (custom)
sv_SE: årligen (anpassad)

[ctx: yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly
sv_SE: årlig

en: years
sv_SE: år
